Bilgisayar Ekranına Görüntü Gelmiyor?

Merhaba arkadaşlar, hap bilgiler sitemizi yeni açtık ve ilk makaleleri sizlere sunuyoruz. Önemsediğim ve sizin önemsediğiniz her şeyi burada göreceksiniz. O yüzden siteyi devamlı takip etmenizde yarar var. O zaman hemen anlatımını yapacağım konuya geçelim ne dersiniz? Bilgisayarınızın açma/kapama (power) düğmesine basıyorsunuz ama ekranda görüntü yok. Bu durumda ne yapacaksınız, biliyor musunuz? Bu ve bunun gibi birçok sorunla karşılaştığınızdan eminim. Hatta bu konularda bilgisayarınıza hiç dokunmadan tamire götürüyorsunuzdur, eğil mi? Aslında cesareti olan arkadaşlara sesleniyorum. Aşağıdaki işlemleri yaparak sorunu öğrenip kendiniz bu sorunu çözebilirsiniz.  O yüzden zaman kaybetmeden hemen hap bilgimizi verelim…

1- ) Laptop için, eğer açma/kapama düğmesine bastığınızda ışıklar yanıyor ve sonrasında ışıklar kapanıyorsa yapmanız gereken, laptop bataryasını ve elektrik bağlantılarını çıkartın daha sonra açma kapama düğmesine 9-10 sn basılı tutun.”Bunu yapmanızın nedeni laptop anakart üzerinden bulunan kondansatörlerin desarj olmalarını sağlamaktır.”  Bu işlemi yaptıktan sonra bataryayı takmadan direk elektrik kablolarıyla çalıştırmayı deneyin. Büyük ihtimalle çalışacaktır, yinede çalıştıramazsanız aşağıdaki işlemleri uygulayın.

2-) Yukarıdaki işlemi laptoplar için uygulayabilirsiniz. Masa üstü bilgisayarlarında genelde monitörde görüntü yoksa ve bilgisayardan hiçbir ses çıkmıyorsa ” uzun veya kısa sesler” anakart yanmış olma ihtimali çok yüksektir. Bir ihtimal işlemcinizin yerinden çıkmasından da  bu durumda olabilir. 

3-) Açma kapama düğmesine bastınız monitörde görüntü yok ve kısa bir bip sesi yerine, Sürekli Ses geliyorsa Güç kaynağı arızasıdır. yapmanız gereken güç kaynağınızın markasından veya ona benzer Watt “GÜÇ” değerinde bir güç kaynağı temin etmeniz.

4-) Açma kapama düğmesine bastınız monitörde görüntü yok ve kısa bir bip sesi yerine,  1 uzun 2 kısa veya 1 uzun 3 kısa veya 2 uzun 1 kısa ise Ekran kartından kaynaklanan problemlerdir. Ekran kartını değiştirmeniz gerekecektir.

5-) En son ihtimal ise monitörünüzün bozuk olmasıdır. Bunu zaten açma kapama düğmesine bastığınızda hemen anlaşılabilecek bir durumdur. Çünkü kısa bir bip sesi kasanın düzgün çalıştığının belirtisidir. Eğer kısa bip sesini alıyorsanız kasada sorun yoktur. Monitöre yönelin….

Bu kadar hap bilgi işinizi görecektir. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.