Firefox Hello İle Videolu Görüşme

Popüler internet tarayıcı Firefox son versiyonu bir çok yenilikle karşınızda. Bu son sürümün dikkat çeken en büyük özelliği ise Firefox Hello oldu.

Nedir Bu Firefox Hello

WebRTC olarak adlandırılan protokolden yararlanarak internet tarayıcısı üzerinden gerçek zamanlı iletişim kurmayı sağlar. Firefox Hello kullanıcılara üçüncü parti servisler, hesaplar veya eklentiler gerektirmeden video görüşmeleri yapma imkanı sağlıyor. Peki bu görüşmeyi yapmak için ihtiyacımız olan araç veya eklentiler nelerdir. Bu sorumuzun cevabı cok basit bir tek Firefox öyleki bazen ona bile ihtiyacımız kalmıyor.

Bir görüşme veya Mozilla’nın deyimiyle “Conversation” başlatmak için Firefox’a ihtiyacınız var. Ama hattın diğer ucundaki görüşme yapacağınız kişinin Firefox kullanıcısı olması gerekmiyor. Tek istenilen görüşme yapacağınız kişinin kullandığı internet tarayıcısının WebRTC protokolünü desteklemesi, şu anda WebRTC’i destekleyen tarayıcılar Chrome ve Opera ’dır. Tabi ki, web kamerası ve mikrofon barındıran bir bilgisayar da şart.

Firefox Hello’nun temeli kullanım kolaylığından oluşmaktadır, özellikle de bir görüşmeyi başlatırken.

Kullanıcının yapması gereken tek şey yeni bir görüşme başlatmak ve daha sonra bu görüşmeye özel URL’i konuşmak istediği kişiye e-posta veya diğer paylaşım yolları üzerinden göndermek.

Bu sohbet oturumları daha sonra kolay bulunmaları için isimlendirilebiliyor. Görüşmenin tarafları istedikleri zaman yeniden görüşme başlatabiliyor, bunun için görüşmeyi başlattıkları URL’yi yeniden kullanmaları yeterli oluyor. Her seferinde yeni bir URL oluşturmak gerekmiyor.

Yapmamız Gerekenler Nedir

1-)Öncelikle sağ tarafta yer alan Firefox menüsünü açıyoruz ve özelleştir diyoruz.

2-) Sol tarafta yer alan Gülücük simgesinin üzerine basılı tutarak Sağ taraftaki Özelleştir Butonu üzerindeki kesik kesik kareyle belirlenen alana sürükleyin.

3-) Sonra özelleştirmeyi Bitir ‘i tıklayın.

4-) Tekrar Menüye tıklayarak eklemiş olduğunuz Gülücük simgesine tıklayın.

5-) Gülücük simgesine tıkladığınızda Sol tarafta Görüşme Başlat yazısı çıkacaktır, buna tıklıyorsunuz.

6-) Sağ alt köşede video görüntüsü var, o görüntünün altındaki bağlantıyı kopyala diyerek görüntülü görüşme yapacağınız kişiye gönderiyorsunuz.

filezilla hello

İyi görüşmeler….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.