Laptop Pilinin (Bataryanın) Şarj Ömrü Nasıl Uzatılır (Artırılır)?

Aşağıdaki makalede laptop bataryalarının ömrünü uzatmak için yapabileceğiniz şeyleri anlattık. Umarım ilgilenir ve aşağıdaki maddelere uyarsınız.

1. Yeni alınan bataryanın ilk şarjı çok önemlidir. Bataryayı bilgisayara takıp cihaz kapalı halde iken 6 – 7 saat civarı şarjda bırakın. Bataryayı %10 olana kadar kullanıp tekrar %100 oluncaya kadar şarj edin. Bu işlemi 1-2 kez tekrarlayın. Bataryanız hem şimdi hem de gelecek için verimli hale gelecektir.

2. Pil seviyesini %10’ un altına düşürmemeye çalışın. Ayarlardan kritik şarj seviyesi ayarını düzenleyip uyarı çıkmasını sağlayabilirsiniz. (Çok Önemli)

3. Diyelim sarj aletiniz bozuldu. Bilgisayar batarya üzerinde yazan Volt ve Amper değerlerine uygun adaptörler ile şarj edileceğini unutmayın ve ona göre adaptör alın. Hızlı sarj işlemlerinden kesinlikle kaçının.

4. Pili sürekli canlı tutun. Bir köşede beklemesin. Pilinizi haftada en az bir defa tam olarak doldurun ve boşaltın. Uzun süre bu işlem yapılmazsa batarya enerji depolama yeteneğini kaybeder.

iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.