Leed Sertifikası

Leed Sertifikası Hakkında Her şey

Leed sertifika yani yeşil bina sertifikası Amerika Birleşik Devletleri’nde 1998 yılında başlamıştır. Leed sertifikası USGBC birliğiyle orta bir süreç içerisinde kurulmuştur. Fakat iş içerisinde belirli bir süreç olmuştur. Bu sürecin olmasının sebebi çevre ve enerji şartlarına öncü bir biçimde yaklaşarak sürdürülebilen sistemler oluşturulmasının sonucunda standartlar içerisinde ilerlemektir.

Bu sertifika ile belirli amaçlar bulunmaktadır. Bunlar bilinçler üzerinde ölçülebilir ve oluşturulması üzerine standart bir izlenim oluşturulması, inşaat sektörü içerisinde çevresel öncülüğü oluşturmakla birlikte sektörün desteğinin sağlanması, bu sertifikanın önemini destekleyen kişilerin sayısını arttırmak ve desteklendirmektir. Pazar bölümlerini yeşil dostu kavramı ile sürdürülebilen bir özelleştirme amacı ve belirli sektörlerin bu konuya kayması ve aralarda rekabet oluşturmasını sağlama gibi amaçlar bulunmaktadır.

LEED Sertifikası

Leed sertifikasının belirli bir kriterleri olur ve bunun sonucunda puan ile derecelendirilir. Verilen puanlar sertifikaları oluşturur. Leed danışmanlığı öncülüğüyle olan kategoriler şunlardır; platin, gümüş ve altındır. Yapımı yeni başlanmış olan binalara ise 32 kredi verilir ve yeşil bina sertifikasyon süreci başlanmış olur. Puan geçememiş olan binalara özel kriterler bulunmaktadır ve bunlar yerine getirildiği takdirde bir sertifika verilir. 40 ile 49 arasında kalmış olan binalar, kendilerine getirilen şartları yerine getirir ise leed sertifikası alabilir duruma gelecektir. 50 ila 59 arasında yeşil bina kriterleri tamamlamış olanlar gümüş sertifika, 60 ile 79 arasında bulunan binalara altın sertifika, 80 ve üzerinde bulunan binalara da platin bir sertifika almayı başarırlar.

Fakat yeşil binaların puanlama sisteminde belirli koşullar bulunmaktadır. Yeşil binaların alanı sürdürülebilen bir arazi olması gereklidir. Yani binayı yapan kişi ya da kurum sürdürülebilmekte olan ortamı, çevre koşulunu ihlal etmeden işini yapması gerekir. İnşaat yapımının esnasında inşaattan çevreye bir kirlilik gelmesini durumunda önlemi alınması ve bulunduğu alan içerisinde erozyonun çevreye nasıl bir etkisinin olduğu da ölçülmelidir. Hasat vermekte olan topraklar üzerinde olmaması ve doğal kaynağın olduğu yerlerde olmaması ve arazinin lokasyon kısmının sosyal bir yaşama yakın olması gerekiyor.

Yeşil Bina Sertifikası Süreçleri

Yeşil bina çevresinde yeşillendirme ve o alanda olan bölgenin toplu taşımaya yakın olması gerekmektedir. Çevresinde kirli bir alan bulunuyor ise oraların temizlenmesi, bu süreç içinde kullanılan aydınlatmaların dışarıya bir etki yapmaması, yağan yağmur sularının da yeşil bina sertifikasyon süreci içerisinde kullanılması puan kriterleri arasında bulunmaktadır.Aynı zamanda dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de, bulunan kaynaklar ve yararlı malzemelerin kullanımıdır. Bilindiği üzere inşaat süresince bazı malzemeler insanlara ve çevreye zarar veriyor.

Depolama ve taşıma sürecinde kaynakların azı kullanmalı ve çevreye de zarar verilmemelidir. Yeşil bina kriterleri bununla sınırlı değildir. İnşaat sürecinde kullanılan malzemelerin geri dönüşebilir olması gerekir ve bulunduğu alana da zarar vermemesi gerekmektedir. Binanın yapımı sırasında kullanılan malzemelerin, başka bir binada bile kullanılabilir olmasıyla birlikte başka alanlarda da kullanılır olması önemli bir etkendir.
Leed danışmanlığı ile önemli bir yere sahip olan sertifika, sürdürülebilen bir yaşam ve eko sistem için oldukça önemlidir. Leed sertifikası danışmanlığı ile iyi bir yaşam için belirli kriterler belirlenir ve etkin bir çalışma temposu içerisinde çalışmalar sürdürülür. Bölgede bulunan kaynakların verimli şekilde kullanılması ve kurumların yapı bölgesinde yeşil taban olması Dünya gelişim ve düzeni için oldukça önemli bir etkendir. Ekip çalışması ve sinerji içerisinde gerçekleşmekte olan yeşil bina sertifikası çalışma bünyesinde oldukça uzun vadeli bir çalışma sürecidir. Malın sahibi ile birçok kriterler arasında anlaşmalar yapılmaktadır. Elektrikçi, peyzajcı ve sosyolog, kimya, mimarlar leed sertifikası danışmanlığı ile anlaştıktan sonra işi üstlenir
http://www.semtrio.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.