SEO Hap Bilgiler-2

Seo Hap Bilgiler-1 makalesinde site için genel bir SEO’dan bahsettik, bu makalede ise site içi SEO’dan bahsedeceğim. Kısacası sitenin title, description, keywords ve link düzenlemeleriyle alakalı bir makale olacağını bilmenizi isterim. Esasında bu işlemler google da ön sıralara çıkmanız için önemli bilgilerdir. O yüzden sitenizi yayınlamadan önce bu düzenlemeleri gerçekleştirmelisiniz. Anlatıma geçelim o zaman.

İlk önce kavramları anlatalım.

title: Bu etiket, sitenin pencere başlığıdır. Kısacası o pencerenin hangi konuyu, makaleyi içerdiğini belirtir veya anlatır.

Örnek: 

hapbilgiler-title-anlatımı

Yukarıda google da arama yapılan bir sonucu görüyorsunuz. Kırmızı çerçeve içine aldığım bölüm, sitenin title kısmıdır. Yani google aramalarında çıkan, en önemli bölümüdür, diyebiliriz. Aslında o başlığa tıklayarak sayfaya giriyoruz değil mi? Ne kadar önemli olduğunu buradan bile anlayabilirsiniz. Tabi verdiğiniz başlık adı, içerik ile doğru orantılı olmalıdır. Bu yüzden sayfada anlatılan konunun özeti gibi düşünürseniz siteniz için iyi olacaktır.

  • Oluşturacağınız her  sayfanın farklı başlıkları “title” olmasına dikkat edin. Her sayfada da farklı title kullanmaya dikkat etmenizi tavsiye ederim.

description: Site içeriğinin kısaca açıklamasının yapıldığı yerdir. Burada başlıkla alakalı yani title ile alakalı bir kelimenin yer alması seo açısından iyi olacaktır. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi “merhaba arkadaşlar,….” ile başlayan kısım sitenin içinde bulunan makalenin kısa bir bölümüdür. Yani sitenin içindeki anlatılan konunun kısa bir bölümüdür diyebiliriz.

title’ı makalenin başlığı, description kısmı ise sayfada anlatılan içeriğin bir bölümüdür diyebiliriz. Bu bölüm 160-140 karakter aralığındadır. 140-160 karakterlik kısımda title dan da kelimeler olmalıdır. Yukarıda gördüğünüz gibi google da hap bilgiler diye arattığımda Hap bilgiler yazısı title başlığında koyu yazı biçiminde olduğu gibi description kısmında ise hap bilgiler koyu şekildedir.Böylece description ile title birbirlerini kelime bazında desteklemişlerdir.

keywords: Sayfada anlatılan makalenin içeriğindeki önemli anahtar kelimelerdir. Yani sayfada anlatımını yaptığınız makalede geçen ve google aramalarında bu kelimelerin aranılacağını düşündüğünüz kelimelerdir diyebiliriz. Konuyla direk alakalı olmalıdır veya o şekilde seçilmelidir. Bu kelimeler yazılırken uzunluğu önemli değildir. Ama tüm paragrafı da yazmayın. Kelimeler arasında virgül ve virgülden sonra da bir karakter boşluk bırakmayı da unutmayınız.

Örnek: Mesela bu sayfadaki makaleye göre ben keywords ü nasıl oluşturacağım sizce? Bakalım doğrumu yapacağız.

seo description önemi, seo keywords, seo title önemi, seo uyumlu url

Yukarıdaki örnek yazım gibi sizde makalenizin anahtar kelimelerini belirlemelisiniz.

Link: Site içi SEO’da yine önemli bir yer olan “Link” i bu sıralamaya dahil etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Zaten SEO ile gelen en büyük değişikliklerden bir tanesi olan seo uyumlu link, sitenizin daha iyi yerlerde olması için gerekli bir uygulamadır.

Örnek verecek olursak yukarıdaki resimde “hapbilgiler ile ilgili google araması resmi”

www.hapbilgiler.com/bilgisayar-ekranına-görüntü-gelmiyor.html   şeklinde olduğunu görüyorsunuz. Sayfa içindeki makaleleriniz ve başlığınıza yani title'a  uygun bir link belirlemeniz gerekmektedir. Bu şekilde hareket ettiğinizde o sayfa için site içi SEO ayarlarını yapmış olacaksınız. Diğer sayfalarınızı da yukarıda anlatıldığı gibi düzenlediğinizde tüm siteniz backlink alımı için uygun hale gelecektir.

Diğer Dersimizde görüşmek üzere.Kolay gelsin. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.