SEO Hap Bilgiler-3 “Backlink ve Önemi”

Merhaba arkadaşlar, SEO hap bilgiler devam ediyor. İlk iki makalede çok önemli şeylerden bahsettik. Şimdi 1. makalede anlatımını yaptığımız backlink konusuna ayrıntılı bir şekilde yer vereceğim. Kulaklarınızı açıp dinlemenizde yarar var, pardon gözlerinizi diyelim…Sitemiz düzgün bir sunucudan aldık. Düzgün dediğim tanındık yani hiçbir sorunu olmayan sunucudan bahsediyorum. Sonra güzel bir tema (wordpress için hızlı temaları seçmenizde yarar var), kodlama hatası olmayan, css dosyaları dağınık olmayan, javascriptleri dağınık olmayan, seçtikten sonra zaten işin büyük bir bölümünü tamamlamış oluyorsunuz.

Sonrasında siteye içeriklerimizi giriyoruz ve daha önceki makalelerimizde de bahsettiğimiz gibi sitemize 1 ay boyunca link alımı yani backlink alımı yapmıyoruz. Bu süreçte sitenize devamlı içerik girmenizde yarar var çünkü backlink alımından sonra site güçleneceğinden ziyaretçiler sitenizde bir şey bulamadığı için geri dönüş yapmayacaklardır. Bu yüzden ciddi geri dönüşüm sorunları yaşayabilirsiniz. Asıl amaç her zamanki gibi ziyaretçilerin geri dönüşünü sağlamaktır. Sizce de öyle olması gerekmez mi?

Diyelim, makalelerimiz istediğimiz sayıya kadar geldi. Yani siteniz hazır… Başka sitelerden kendi sitenize backlink alma vaktiniz gelmiştir diyebiliriz. Tabi backlink alırken dikkat etmemiz gereken bazı kurallar var. Bu kurallara uymanız sizin için yararlı olacağına inanıyorum. O zaman bu kuralları birer birer sıralayalım.

  • Sitenizi anlatan 300-350 kelimelik bir makale hazırlayın.
  • Makalede; sitenize dönüşüm sağlayacak 1-2 adet link sağlayın.
  • Bu linkleri makalenizde en iyi kelimelere yerleştirin.
  • Linkler rel=dofollow” özelliğiyle tanımlansın. Google için önemli bir maddedir.

Örneğin < a href=”http://www.hapbilgiler.com” rel=”dofollow”>makale linki</a> gibi olmalıdır.

Peki backlink alacağımız site nasıl olmalı,

  • Daha önceden takip ettiğiniz bir site olmalı. Yani güncel, makaleleri özgün, çöplük olmayan bir site olmasına dikkat edin.
  • Pagerank değerine çok dikkat edin. Özellikle 4-5-6-7 gibi değerlerde olması sizin için iyi olacaktır. Tabi bütçenizde önemli…
  • Vermiş olduğunuz linki yayımlayan site yöneticisinin linkinizi değiştirerek  rel=”nofollow” a dönüştürülüp dönüştürülmediğini de ara ara siteyi ziyaret ederek takip edin.

ve bu işlemlerin 2-3 ayda bir farklı makaleler yayımlayarak devam ettirin. İstediğiniz hedeflere ulaşmanızda sizlere yardımcı olacaktır. Kuşkunuz olmasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.