Web Site İnternette Nasıl Yayınlanır?

Merhaba arkadaşlar, Yaptığım bir web siteyi internette nasıl yayımlayabilirim diyorsanız, tam yerine geldiniz demektir. Biliyorum, bu konu hakkında bazı arkadaşların kafası oldukça karışık. Sitemizi yaptık ama nasıl yayımlayacağım? diyen kişi sayısıda oldukça fazla gibi. Peki, sitenizi yayımlamak için neler yapmalısınız? sorusunun cevabının hap bilgilerini verelim isterseniz. Madde madde sıralama yapıp, ömer Bozalan arkadaşımızın çekmiş olduğu videoyu da izledikten sonra artık her şeyi öğrenmiş olacaksınız.

  1. Yapmış olduğunuz sitenin dosyalarını bilgisayar ortamından internet ortamına aktarmamız gerekiyor. Dikkat ettiyseniz dosyalarınız bilgisayarınızda, yani hard diskinizde olduğu için sadece siz görebiliyorsunuz. Ne yapmalısınız peki? Bilgisayarınızdaki dosyaları internet ortamında barındıracak HOST firmalarından birisine ihtiyacınız var. Bunun için internette hosting firmaları olarak araştırırsanız birçok firma bulabilirsiniz. Lakin iyi araştırma yapın derim, forum sitelerinden tavsiyeler alabilirsiniz. Demek ki internet ortamına dosyalarınızı bulunduracak bir firma lazım. Sonra,
  2. İnternetteki dosyalarınızın bulunduğu yere ulaşım sağlanılabilmesi için bir web sayfa isminizin olması gerekli. Çünkü misafirleriniz sayfanıza nasıl girecekler, değil mi? Bunun içinde domain almalısınız. Yani sitenizin adını satın almalısınız. Host aldığınız firmanızdan bunu da sağlayabilirsiniz. Yani ikisini de aynı yerden alabiliyorsunuz.
  3. Firma size ait bilgileri e-mail olarak size gönderecektir. Bu e-maillerde ftp adınız, kullanıcı adınız, şifreniz ve birçok bilgi bulunacaktır. Ama en önemlileri saydıklarım? Neden mi? Çünkü internetteki harddiske bağlanabilmeniz için ftp bilgilerine sahip olmalısınız.
  4. En sonunda dosyalarınızı bilgisayarınızdan uzak bilgisayara atmak için bir program gerekli. Tavsiyem Filezilla programı… Bu program sayesinde bilgisayarınızda ki dosyalarınızı güvenli bir şekilde, host firmanızın size sağladığı harddiske atabiliyorsunuz. İşte bu kadar.

Şimdi size Videomuzla bu işlemlerin nasıl yapıldığını gösterelim. İyi seyirler.

 

3 thoughts on “Web Site İnternette Nasıl Yayınlanır?

    1. Yaklaşık 250-300 TL web alanı ve hosting. Siteyi kendin yapacaksan bu kadar. Ama başkası yapacaksa o en az 400-500 TL isteyebilir.

  1. videoda web adresinde firmanın adı yazıyor fakat bu sitedeki adreste firma adı yok sen hangi programdan yayınladın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.