Win 8 Püf Noktaları ve Optimizasyon

windows 8 püf noktaları

1. Internet Explorer 10’da sekmeleri göstermek

IE10’un “Windows 8 arayüzüne” sahip sürümü, sekmeleri sadece parmağınızı ekranın üst tarafından aşağı doğru çektiğinizde gösteriyor. Dokunmatik bir ekranınız yoksa bu parmak hareketini farenizle taklit edebiliyor, farenin sağ tuşuna tıklayabiliyor veya Windows+Z tuşlarına basabiliyorsunuz.

2. Tarayıcı pencereleri arasında geçiş

Tarayıcı sekmelerini açıp aralarından seçim yapmak yerine, aralarında tek tek geçiş yapmanız mümkün. Bunun için CTRL+TAB klavye kısayolunu kullanabilirsiniz. Sekmeler arasında geriye doğru geçiş yapmak için CTRL+SHIFT+TAB klavye kısayolunu kullanmanız yeterli olacaktır.

3. Programları kapatma

Windows 8 uygulamaları (eski adıyla “Metro uygulamaları”), tüm ekranınızı kaplayarak çalışıyorlar. Bu uygulamaların bir başlık çubuğu, dolayısıyla pencerelerin sağ üst köşesinde görmeye alıştığımız kapatma düğmeleri yok.

Microsoft, Windows 8 uygulamalarını açık bıraksanız da performansınızın düşmeyeceğini söylüyor. Ancak yine de bir Windows 8 uygulamasını kapatmak isterseniz, bunu parmağınızı ekranın üzerinden en altına çekerek yapabilirsiniz. Aynısını fareniz ile de deneyebilirsiniz: Farenizi ekranın en üst tarafına götürün ve işaretçiniz küçük bir ele dönüştüğünde tıklayarak aşağı doğru çekin.

4. Görev çubuğuna ulaşma

Dokunmatik ekrandaki bir Windows 8’de en zor hareketlerden bir tanesi, şu an çalışan uygulamaları gösteren çubuğu açmak. Dokunmatik ekranlarda parmağınızı sol taraftan sağa doğru biraz çekmeniz yeterli. Ancak bunu doğru miktarda yapmanız önemli.

Bu işi dokunmatik olmayan bir ekranda fare ile yapmak daha da zor. Ancak bu işlevi bir klavye kısa yoluyla çağırmanız da mümkün: Win+TAB tuşlarına bastığınızda son uygulamalarınız görünür hale gelecektir.

5. Kalan pili görme

Windows 8, varsayılan olarak cihazınızın pilinin kaç saatinin veya dakikasının kaldığını göstermiyor. Kalan pil ömrünü görmek için parmağınızı sağ taraftan içeriye doğru sürebilirsiniz. Böylece Charms çubuğu ile beraber ekranınızın sağ alt tarafında kalan pil simgesini görebileceksiniz.

Kalan pil simgesini görmek için en kısa yol ise Win+D tuşlarına basarak masaüstünü çağırmak. Böylece sağ alttaki pil simgesini görebilirsiniz.

6. Windows 8 de E-Posta Hesabı Ekleme

Başlangıç ekranında Posta öğesine dokunun veya tıklatın.

Ekranın sağ tarafından içeri doğru çekin ve Ayarlar’a dokunun.
(Fare kullanıyorsanız, ekranın sağ üst köşesine gidin, fare işaretçisini aşağı indirin ve ardından Ayarlar’ı tıklatın.)

Hesaplar öğesine dokunun veya tıklatın.

Hesap ekle öğesine ve eklemek istediğiniz hesap türüne dokunun veya tıklatın ve ardından ekrandaki yönergeleri izleyin.

Birçok hesap yalnızca kullanıcı adınız ve parolanızla eklenebilir. Bazı durumlarda sizden e-posta hesabınızın Web sitesinde bulabileceğiniz diğer bilgiler istenir.

7. Windows 8 de E-Posta Hesabı Kaldırma

Başlangıç ekranında Posta öğesine dokunun veya tıklatın.

Ekranın sağ tarafından içeri doğru çekin ve Ayarlar’a dokunun.
(Fare kullanıyorsanız, ekranın sağ üst köşesine gidin, fare işaretçisini aşağı indirin ve ardından Ayarlar’ı tıklatın.)

Hesaplar öğesine dokunun veya tıklatın.

Kaldırmak istediğiniz hesaba dokunun veya tıklatın.

En alttaki Hesabı kaldır veya Tüm hesapları kaldır öğesine dokunun veya tıklatın.

Bunun yapılması hesabı Posta’dan kaldırır, ancak orijinal hesabı veya iletileri silmez. Bunları hala bir tarayıcıdan veya başka posta uygulamasından alabilirsiniz. Posta’yı kurmak için kullandığınız hesabı kaldırırsanız Posta, Takvim, Kişiler ve Mesajlaşma uygulamalarınızdan tüm hesaplarınız kaldırılır.
Microsoft hesabınızın (Windows oturumunuzu açmak için kullandığınız hesap) kaldırılması farklı bir işlemdir. Bu hesap Posta uygulamasının kullanılması için gereklidir ve kaldırılması Posta, Takvim, Mesajlaşma ve Kişiler’den tüm hesaplarınızı kaldırır. Bir hesabın iletilerini kaldırmak yerine indirmeyi durdurmak isteyebilirsiniz.

8. Windows 8 de Dosya ve Klasör Sıkıştırma

Ekranın sağ tarafından içeri doğru çekerek Dosya Gezgini’ni açın, Ara’ya dokunun (fare kullanıyorsanız, ekranın sağ üst köşesine gidin ve Ara’yı tıklatın), arama kutusuna Dosya Gezgini ifadesini girin, Uygulamalar’a dokunun veya tıklatın ve sonra Dosya Gezgini’ne dokunun veya tıklatın.

Dosya veya klasörü seçin, Paylaşım sekmesine ve ardından Sıkıştır öğesine dokunun veya tıklatın.
Aynı konumda dosyayla aynı ada sahip yeni bir sıkıştırılmış klasör oluşturulur. Sıkıştırılmış klasörü diğer klasörler gibi yeniden adlandırabilirsiniz. Klasörü seçin, Giriş sekmesine ve ardından Yeniden Adlandır öğesine dokunun.

9. Windows 8 de Sistemi Yeniden Yükleme

Bilgisayarınızı yenilemek için

Ekranın sağ tarafından içeri doğru çekin, Ayarlar’a ve Bilgisayar ayarlarını değiştir’e dokunun.
(Fare kullanıyorsanız, ekranın sağ üst köşesine gidin, fare işaretçisini aşağı indirin, Ayarlar’ı ve Bilgisayar ayarlarını değiştir’i tıklatın.)

Bilgisayar ayarları altında, Genel’e dokunun veya tıklatın.

Dosyalarınızı etkilemeden bilgisayarınızı yenileyin altında, Başlayın’a dokunun veya tıklatın.

Ekrandaki yönergeleri izleyin.

10. Bilgisayarınızı sıfırlama ve Windows’u yeniden yükleme

Bilgisayarınızı geri dönüştürmek, bağışlamak veya sıfırdan başlayarak kullanmak istiyorsanız, tümüyle sıfırlayabilirsiniz.

Bilgisayarınızı sıfırlamak için

Ekranın sağ tarafından içeri doğru çekin, Ayarlar’a ve Bilgisayar ayarlarını değiştir’e dokunun.
(Fare kullanıyorsanız, ekranın sağ üst köşesine gidin, fare işaretçisini aşağı indirin, Ayarlar’ı ve Bilgisayar ayarlarını değiştir’i tıklatın.)

Bilgisayar ayarları altında, Genel’e dokunun veya tıklatın.

Bilgisayarınızı sıfırlayın ve Windows’u yeniden yükleyin altında, Başlayın’a dokunun veya tıklatın.

Ekrandaki yönergeleri izleyin.

11. Windows 8 de Bir Uygulamanın Otomatik Çalışmasını Engelleme

Görev Yöneticisi’ni kullanarak, Windows başlarken gereksiz uygulamaların otomatik olarak çalışmasını engelleyerek bilgisayarınızın performansını artırabilirsiniz.

Ekranın sağ tarafından içeri doğru çekerek Görev Yöneticisi’ni açın, Ara’ya dokunun (fare kullanıyorsanız, ekranın sağ üst köşesine gidin ve Ara’yı tıklatın), arama kutusuna Görev Yöneticisi ifadesini girin, Uygulamalar’a ve sonra Görev Yöneticisi öğesine dokunun veya tıklatın.

Başlangıç sekmesine dokunun veya tıklatın.
Herhangi bir sekme görmüyorsanız Diğer ayrıntılar öğesine dokunun veya tıklatın.

Devre dışı bırakmak istediğiniz uygulamanın adına ve sonra Devre dışı bırak öğesine dokunun veya tıklatın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.